Kračun, Hody či Koleda je slovanský svátek zimního slunovratu. Jeho podoba je rekonstruována především ze slovanských lidových zvyků spojených s Vánocemi, které tuto slavnost nahradily, ale existují i písemné záznamy z doby těsně následující christianizaci. Během Kračunu bylo slaveno zrození nového slunce, personifikovaného pravděpodobně Dažbogem, slovanským slunečním bohem. Zároveň v období bezprostředně následujícím po slunovratu stírá hranice mezi světem a živých a mrtvých, mezi lidi tak přichází jak blahovolní předkové, tak zlovolní mrtví...
Typické staroslovanské zvyky a tradice: koledování, sypání slámy, obsypávání zrním, věštění, maškary, pálení vánočního polena…
Zdroj informací: Wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kra%C4%8Dun
Pokud by vás zajímalo si o tomto tématu přečíst něco více, velice zajímavé pojednání o tomto tématu naleznete třeba zde:
Z pohledu prastaré slovanské hormonální jógy pro ženy, kde lze spočítat praktiku dle fáze Slunci Měsíce na kterýkoliv čas, nebude určitě žádným překvapením, že hlavním cvičení celé praktiky je – NAROZENÍ. Můžeme chápat jako narození nového Slunce, začátek nového roku, zrození Slunce, slunečního boha Dažborga…
Praktika na letošní slunovrat – 22.12.23 v 4:27 hod vypadá tedy následovně:
H5 – CESTA/ S6 - VZTAHY/ D7 – CÍL/
H7 – VHLED/ S2 – HOJNOST/ D1 – ŘEŠENÍ
Fotografie jednotlivých cviků naleznete dole pod článkem.
HLAVNÍM CVIK PRAKTIKY: D5 – NAROZENÍ
Video s hlavním cvičením této praktiky naleznete za obrázky pod článkem
Comments